Kolay Yalancı Su Böreği Tarifi

 • Kolay Yalancı Su Böreği Tarifi
  4
  kişilik
  40
  dakika
  200
  kalori/prs.

  Merhabalar hanımlar bugün sizlere hazır yufka ile yapılan ve çok kolay olan yalancı su böreği tarifi vereceğim. Özellikle hafta sonu kahvaltılarına lezzet katabileceğiniz ve ailenizdekiler uyanmadan hemen yapabileceğiniz bu su böreği tarifini aniden gelen misafirleriniz için de kolayca yapabileceksiniz ve inanın çok seveceksiniz. Hadi tarifimize geçelim.

  Malzemeler
  • 6 tane hazır yufka
  • 2 tane yumurta
  • 1 bardak su
  • 1 bardak süt
  • Yarım bardaktan biraz fazla sıvı yağ
  • Beyaz Peynir
  • Maydonoz

  Yapılışı

  Yufkalarımızı döşemeye başlamadan önce sosumuzu hazırlamaya başlayalım. Öncelikle bir kab içerisine 2 yumurtanın birinin tamanını diğer yumurtanın da beyazını koyuyoruz. (Sarısını ayırıyoruz daha sonra üstüne sürmek için kullanacağız.)

  Yumurtadan sonra kabın içerisine sırasıyla süt, sıvı yağ ve suyumuzu da ekleyerek güzel bir şekilde çırpıyoruz. Homojen bir şekilde birbirlerine karışmalarını sağlıyoruz.

  Sosumuz bir kenarıda dura dursun. Biz beyaz peynirimizi çatal veya başka bir ezici vasıtası ile güzelce eziyoruz ve ince ince kıydığımız maydonozumuz ile güzelce karıştırıyoruz. Malzeme listesinde beyaz peynir ve maydonoz hakkında miktar belirtmedim damak zevkinize göre istediğiniz kadar iç harcı koyabilirsiniz.

  Herşeyimiz hazır şimdi geldi yufkalarımızı döşemeye. İlk önce ilk yufkamızı tepsimizin tabanına yayıyoruz. Yufkamız tam düz bir şekilde olmayacak hafif kıvrımlı şekilde yaparsak su böreğinin şekli mükemmel olur.

  İlk yufkamızı yaydıktan sonra üzerine yaptığımız sosumuzu sürüyoruz. Daha sonra ikinci yufkamızı da aynı şekilde seriyoruz ve sosumuzu tekrar sürüyoruz. Sosumuzu ikinci yukaya sürdükten sonra üzerine hazırladığımız peynirli ve maydonozlu iç harcımızı serpiyoruz.

  Daha sonra ücüncü yufkamızı serip sosluyoruz. Aynı şekilde üstüne dördüncü yufkamızı da serip sosluyor ve iç harcımızı tekrar serpiyoruz.

  Beşinci yufkamızı da serip üzerine kalan sosumuzu döktükten sonra altıncı yufkayı üzerine seriyoruz ve kenarlarında fazladan kalan yufkalar var ise içe doğru katlayarak fazlalığın kaybolmasını sağlıyoruz.

  Püf noktası : Tepsimizi bu şekilde hazırladıktan sonra aceleniz yok ise strec film ile bir süre buz dolabında bekletip öyle pişirmeye alırsanız yufkalar sosu daha iyi çekecek ve daha lezzetli olacaktır.

  Hazırladığımız tepsinin üzerine ayrıdığımız 1 yumurta sarısını bir fırça yardımı ile güzelce sürüyoruz ve 200 derece önceden ısıtılmış fırınımıza veriyoruz. Pişirme süresi fırından fırına değişiklik gösterebilir o yüzden yüzü güzelce kızarana kadar kontrol ederek pişiriyoruz.

  Müthiş kokular eşliğinde ziyafetiniz hazır. Afiyet olsun.