Halıya çay dökülürse ne yapmalıyım ?

Halıya çay dökülürse ne yapmalıyım ?
12 Ağustos 2015
688 kez okundu

Merhabalar hanımlar , bugün hepimizin kabuslarından biri olan halımıza çay dökülürse nasıl çıkarağız neler yapmalıyız veya yapmamalıyız bunu anlatacağım. Kimi zaman eşimiz çocuğumuz , kimi zaman da misafirimizin bu talihsizliği yaşama durumu çok fazladır. Hele ki halınız açık renk ise bu olay tam bir kabus halini alacaktır. Peki bu durumda ne yapmalıyız ?

İlk yapmanız gereken olay hızlı olmaktır. Halı dibine kadar çayı emmeden çayı olabildiğince halı üzerinden almamız gerekir bunun için sakın bir bezle sürtme veya ovalama olayına girişmeyin çünkü dökülen çayın dibe inmeyen kısmını diğer kısımlara yaymış olursunuz. Mutlaka önce bir kağıt havlu yardımı ile üstüne tampon yaparak üzerindeki çayı alın , bu işlemi kağıt havlumuz çayı emene kadar devam edin. Daha sonra kaliteli, yani tüy bırakmayan ve emişi kuvvetli olan bir bezi ıslatıp toz deteryanla birlikte halımızı güzelce siliyoruz. Bu lekeden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir diğer yöntem de sirke kullanımı. Daha etkili ama riskli bir yöntem olan bu yöntemi uygularken dikkat etmelisiniz ve sirkenin dozunu fazla tutmamalısınız. Çünkü sirkedeki çözücü etken halınıza zarar verebilir renk atmasına kadar götürebilir. Bir su bardağı içerisine çok az bir sirke koyarak üzerini su ile doldurup karıştırın. Şimdi renk atmayan kaliteli bir beze ihtiyacını var ki bezin rengi halınıza geçmesin. Bezimizi bardağımızda ıslatıp halımıza tampon yaparak yavaş yavaş bastırıp siliyoruz. Sirke halınızdaki çay lekesini başarı ile çıkaracaktır.

Bir sonraki pratik bilgimizde görüşmek üzere hanımlar.