Kireç lekeleri ve Kireç Kaplı Çaydanlık Nasıl Temizlenir ?

Kireç lekeleri ve Kireç Kaplı Çaydanlık Nasıl Temizlenir ?
6 Ağustos 2015
803 kez okundu

Lavabo ve banyodaki kireç lekeleri , çaydanlık ve su kaynattığımız kaplardaki oluşan kireç tabakaları tüm hanımların çilesidir. Bu kireçleri nasıl doğal yollar ile çıkarabiliriz ? İşte başlıyoruz.

Lavabo ve Banyodaki Kireç Lekeleri

Lavabo ve banyomuzdaki kireç lekeleri çoğu hanımın sıkıntısıdır. Hem pis görünür hemde ne kadar temizleseniz de istediğiniz gibi olmaz. Hatta dalga konusu olan kimyasal temizleyici reklamları bile vardır bilen bilir “Ovalıyorum, ovalıyorum çıkmıyor !” 🙂

Aslında bu kadar sıkıntılı bir işlem çok kolay bir yöntem ile mükkemel bir şekilde çıkabiliyor.Eğer böyle bir sıkıntınız varsa yarım limon kesip kireç lekesi olan kısımları bu limon ile güzelce ovalıyorsunuz. Daha sonra temiz su ile durulayıp kuru bir bez ile siliyorsunuz. Kireç lekesinden eser yok , kimyasallara da tonla para vermekten kurtuldunuz. 🙂

Çaydanlık ve Su Kaynatılan Kaplardan Kireç Çıkarma

Sudaki kireç seviyesinin yüksek olduğu yerlerde genelde çaydanlık ve su kaynatılan diğer kapların dibinde kireç tabakası oluşur. Öyle bir konuma gelir ki bir süre sonra taş kesilir.

Çoğumuz bu kireçlere kimyasal dökerek temizler , kimi ise kimyasalın zararlarından haberdardır bıçak vb. araç gereçle kazımak ister ama umduğunu bulamaz.

Bu kireç tabakalarını hem kimyasal kullanmadan hemde o kadar güç harcamadan kolaylaştıran bir yöntem anlatayım. Dibinde kireç tabakası bulunan çaydanlığımızı içerisine su ve soyulmuş patates kabuğu koyarak uzun süre kaynatıyoruz. Daha sonra içerisindeki su ve patatesleri çıkarıp içi boş bir şekilde ocağın üzerine kısık ateşe koyuyoruz. İçinde su dahi olmamalı ama dikkat edin çaydanlığınız yanmasın. Kısa bir süre bekledikten sonra çaydanlığınızı ters çevirip vurarak kireçleri dökebilirsiniz yada bir araç gereç yardımı ile kireçleri yerinden sökebilirsiniz.

Ve çaydanlığınız tertemiz. 🙂